Turnaj v Klagenfurtu - United world games 2017

Za krásného počasí vyjely ve čtvrtek 22.6. hráčky Basket Pastelka U17 na mezinárodní turnaj United world games v rakouském Klagenfurtu. Cesta probíhala bez komplikací a v 19h jsme byly na místě a šly jsme se zaregistrovat. Při registraci na nás čekalo milé překvapení a to, že náš tým byl vybrán do průvodu jako reprezentanti České republiky při slavnostním zahájení. Po zaregistrování jsme odjely na ubytování a po dlouhém dni padly na rozkládací lůžka v našem stanu.

V pátek nás čekaly první dva zápasy a na úvod hned americký tým. Počasí nám přálo až moc, při 30stupňovém vedru se v tělocvičně hned od rána už těžko dýchalo. Bohužel jsme byly svědky nepříjemného kolapsu jedné z američanek, která hrála utkání před námi. Na záchranáře se čekalo docela dlouho, což si myslíme, že vzhledem k velikosti turnaje, by se stát nemělo. Po půl hodině od této nepříjemné události jsme nastoupily k první zápasu. Američanky byly oproti našim hráčkám velmi vyspělé a než se naše děvčata stačila rozkoukat, daly nám rychlé tři trojky a celý zápas naprosto ovládly 54:10 (i všechna další utkání ve skupině a nakonec i celý turnaj vyhrály).

Ve druhém zápase nás čekalo domácí rakouské družstvo BC Vienna a věděly jsme, že to jsou další silné soupeřky. Úvod utkání byl vyrovnaný a první čtvrtina skončila nerozhodně. Pak se ale naprosto změnilo pískání rozhodčích, začaly pískat každý dotek, kroky co kroky nebyly a naopak kroky, které měly odpískat neodpískaly. S takovým pískáním jsme se ještě nesetkaly (zlatí český rozhodčí). Bohužel to nebylo utkání odpískané na obě strany stejně a jednoznačně bylo připískáváno vídeňským hráčkám. Holky na hřišti propady zoufalství a bohužel i my trenérky, protože jsme s tím nemohly nic dělat. Neříkáme, že by jsme zápas vyhrály, kdyby se pískalo na obě strany stejně, ale určitě by byl vyrovnaný, zanechalo to v nás velmi hořkou pachuť. BC Vienna vyhrála 52:34.

Večer nás čekalo slavnostní zahájení na hlavním stadionu, kde bylo přes 10.000 lidí a byla tam úžasná atmosféra, kterou si holky užívali z průvodu a alespoň částečně navrátilo dobrou náladu po nevydařených utkání.

V sobotu brzy ráno nás čekal další soupeř a opět rakouský tým UBI Graz. Bohužel nás pískaly ti samí rozhodčí a opět to nebylo dobře odpískané utkání. Holky ale bojovaly a urvaly vítězství 39:20.

Naše poslední soupeřky z Německa SSV Lok Bernau nás v úvodu zaskočily a rychle vedly 12:2. Holky to ale nevzdaly a zabojovaly, utkání v základní hrací době skončilo 26:26 a tak se hrálo prodloužení. To se zde na turnaji hraje jako náhlá smrt, kdo dá první koš vyhrál. Naše hráčky bohužel faulovaly a soupeřka dala svůj druhý trestný hod a tak vyhrály Němky 27:26. Prodloužení je zde spíš o štěstí, před dvěma lety jsme ho měly my, když jsme stejným způsobem vyhrály nad BC Viennou, letos více štěstí měly soupeřky.

V sobotu si ještě holky užily koupání v jezeře, atmosféru na stadionu a diskotéku.

Basket Pastelka obsadila celkové 7. místo (měly jsme lepší výsledky než ve druhé skupině).

V neděli jsme šly fandit českým fotbalistkám z Dukly, ale byla taková bouřka, že nakonec se jejich finálové utkání nehrálo. Podívaly jsme se alespoň na finále našich soupeřek. Američanky po vyrovnaném utkání nakonec zvítězily nad slovinským týmem Novi Sad. Třetí skončily naše přemožitelky BC Vienna.

Tento turnaj je opravdu obrovský a krásný. Všude panuje velmi přátelská atmosféra, vše je perfektně organizováno (ubytování, doprava po městě...), ale přeci jen každý chce vyhrát a i když je jedním z hlavních mot turnaje fair play, rozhodčí toto pravidlo nedodržovaly a domácím celkům připískávaly nejen v basketbalu ale i v dalších sportech.

Holky mají za celý turnaj pochvalu, jak za hru ( i když našim obvyklým chybám se nevyvarovaly - přihrávky), tak i za jejich bezproblémové zodpovědné chování. Počasí nám krásně přálo a turnaj jsme si i přes zklamání z výkonu rozhodčích užily.

http://lucicek13.rajce.idnes.cz/United_World_Games_2017/