Dnes 16.2. jsme byli svědky na turnaji Šmoulinky v Mladé Boleslavi velmi smutného chování ze stran rodičů (diváků). První zápas jsme hrály proti Kladnu, za které nastoupily hráčky mladší a menší než jsou naše děvčata U11, proto jsem se jako trenérka rozhodla, že i naše družstvo nastoupí ve věkovém složení jako soupeř. Zápas jsme tedy odehrály s ročníky 2010,2011 a 2012. Zápas byl velmi vyrovnaný, všechna děvčata bojovala a obzvlášť soupeřky se praly o každý míč. A soupeřova bojovnost je dovedla po prodloužení k vítězství o jeden koš. Při tomto zápase bylo vše naprosto v pořádku a fandilo se na obou stranách. V dalším zápase, kdy hrála Lomnice nad Popelkou a Kladno tomu už tak nebylo. Lomnice přijela mixlá chlapci a dívky a od začátku jasně na hřišti dominovala. Bohužel ze strany diváků bylo sprostě nadáváno na rozhodčí. Protože Lomnice výrazně vedla a vyhrála o víc jak 50 bodů, rozhodčí kladenským dívkám nepískaly všechny kroky a další přestupky. Ano, chtěly jsme, aby si vůbec trochu kladenské dívky zahrály, paradoxem je, že rozhodčím sprostě nadával kladenský rodič a to před našimi dívkami, které seděli opodál. Rodič byl upozorněn na své chování a i když byl velmi arogantní, musím uznat, že do konce zápasu byl už klid. Vzhledem k tomu, že Lomnice přijela i s chlapci a byli výškově na tom stejně jako naše děvčata U11, rozhodly jsme se, že do zápasu nastoupí všechny naše hráčky. Upozorňuji, že Šmoulinku můžou hrát ročníky 2009 a mladší. Do zápasu tedy nastoupilo 6 hráček ročníku 2009 a zbytek byl mladší. Problém nastal, když nastoupila naše nejvyšší hráčka, která o hlavu převyšovala všechny hráče. Nicméně věkově je naprosto v pořádku. To, co zde předvedly rodiče jsem ještě nikde nezažila. Rodiče to zmíněné hráčce tak znechutili, že už nechtěla dál pokračovat ve hře a do zápasu už nenastoupila. Křičet (jedna z maminek) na desetiletou holčičku, aby pustila jejího syna, kterého bránila, že si jinak pro ni dojde, mi přijde opravdu přes čáru. Vážně budeme přihlížet šikaně dospělých lidí na malou holku, jen proto, že vyrostla víc než ostatní děti. Bohužel to není poprvé, kdy za mnou přišla, že ji diváci nadávají. Rodič (divák) by měl fandit svému týmu (dítěti) a ne nadávat v mnoha případech sprostě rozhodčím a probůh už vůbec ne těm malým dětem. Prosím všechny diváky, aby nechaly svou flustraci, agresi a další problémy z práce, z domova nebo jiných osobních problémů za dveřmi tělocvičny a dovnitř vstupovali s pozitivním a tolerantním myšlením. Fanděte, bavte se výkonem týmu nebo svého dítěte. A hlavně si vždy uvědomte, jakým příkladem, chcete být pro své dítě a co mu chcete předat. Vždy se dá vše řešit v klidu bez nadávek, jen se musí chtít. Děkuji trenéru z Lomnice, který zachoval klidnou hlavu a dokázal uznat chybu. Největší díky ale patří všem našim holčičkám, který i přes příšernou atmosféru, která byla na zápase, bojovala a nenechala se rozhodit. Po dramatické koncovce jsme tak mohly po prodloužení slavit výhru. Děkuji také všem slušným divákům, kteří podporovali svůj tým. Basketbal je mou součástí už přes 20 let a já nechci přihlížet tomu, kam se tento sport začíná ubírat. Toho zla kolem nás je už dost, nepouštějme ho na palubovku a k těm dětem. Buďme k sobě slušní. https://www.bezfaulu.cz/ Lucie Kolářová